neděle 23. září 2007

STONEHENGE


A je to tady ! ! ! Konečně se mi splnil můj dávný sen ze 4. třídy, když jsem poprvé otevřel barevnou učebnici do angličtiny. Tehdy jsem totiž na jisté stránce objevil obrázek, který mě velmi zaujal. Kolem bylo spousta anglického textu, takže jsem se bohužel nic o místě na obrázku nedozvěděl, ale řekl jsem si, že by bylo pěkné se na to místo podívat. No, a psala se Neděle 23. září 2007 a já stál 20 metrů od kamenů Stonehenge.
S Jituškou jsme využili jakési akce a přesvědčili jsme paní ve stánku, že jsme oba studenti a ona nám za 50 liber vystavila dvě průkazky, díky nimž se na spoustu zajímavých míst v Anglii dostaneme úplně zadarmo. No a první z těchto míst bylo právě Stonehenge. Následující text není z mé ani z Jituščiné hlavy, ale využili jsme pár informací z wikipedie.

Pravda o Stonehenge:
Název „Stonehenge“ jistě pochází ze staré angličtiny, ale není známo, co přesně znamená. Jsou dvě hlavní teorie, které se liší pouze v druhé polovině názvu. Obě teorie tvrdí, že první polovina názvu „Stone“ (ve staroangličtině „stān“) znamená „kámen“. První z těchto teorií však říká, že druhá polovina názvu, staroanglické slovo „hencg“, znamená „henge“, tedy v překladu „šibenice“. Druhá tvrdí, že toto slovo (tentokrát „hinge“)znamená „zavěšený“. Není tedy jasné, jestli je pravým názvem „Kamenná šibenice“ nebo „Zavěšený kámen“.
Roku 1910 Angličan Horatio Barber zkonstruoval letadlo a bylo velkým štěstím, když jeho zkušební pilot s tímto letadlem minul „Stonehenge“ a havaroval nedaleko.

Větší kameny jsou v současnosti zality do betonu. Při stavbě byly kameny vsazeny do jam a utěsněny kamennou drtí. Avšak po dvou světových válkách kameny následkem otřesů začaly vypadávat. Proto byli tehdejší archeologové nuceni rizikové kameny zabetonovat. I přesto však jeden z kamenů spadl při velké vichřici v roce 1963.

Při vykopávkách z roku 1920 byla pod jedním z kamenů nalezena láhev portského vína. Na štítku láhve byl vyznačen i rok a toto víno pocházelo z roku 1810. Zátka však shnila a většina vína vytekla.

30. ledna 2007 archeologové objevili poblíž Stonehenge zbytky vesnice. Tento objev vyvolal spekulace o tom, že Stonehenge mohlo sloužit jako pohřebiště pro tuto vesnici. Vesnice se nacházela v Durrington Walls, ve vzdálenosti asi dvou mil od Stonehenge, a byla zde umístěna obdobná dřevěná kruhová stavba. V okolí byly také nalezeny nástroje a hroty šípů. Bylo vykopáno celkem osm domů, archeologové však věří že jich celkem bylo alespoň 25.

Legendy a pověry

Stavba jako Stonehenge nemohla být vhistorii opomenuta. Vzhledem k její mohutnosti vzniklo mnoho pověr a legend, které měly vysvětlovat vznik tak obrovského monumentu. Stonehenge se dokonce dotkl i známé legendy o králi Artušovi. Říká se, že celý monument nechal zhotovit kouzelník Merlin na hoře Killaraus a nechal si jej přinést obry až z Irska. Kameny pro jeho stavbu měly pocházet z Afriky. Uvnitř kruhu měl být pohřben i legendární král Uter Pendragon.

Astronomické účely?

Linie, která prochází bývalým vchodem a Oltářním kamenem, směřuje téměř přesně na severovýchod- jihozápad. Jedná se o linii, po které se pohybuje Slunce vdobě rovnodenností a slunovratů. A těchto „náhod“ existuje víc. V den letního slunovratu Slunce vychází téměř přesně nad Patním kamenem a první paprsky se dotýkají středu kamenného kruhu. Avšak vlivem zemské rotace se místo východu Slunce lehce mění, takže vdobě stavby muselo Slunce vycházet kousek vedle. Stonehenge tedy nebude chrámem, který je zasvěcen Slunci. Docela pravděpodobné se jeví, že Stonehenge byl postaven, aby bylo možné předvídat různá zatmění. To vychází z měření, které bylo provedeno na Aubreyho dírách. Nicméně ani to není prokázané. Nevypadá to, že se vnejbližší době dozvíme, jak to s účelem Stonehenge nakonec bylo.

Měli jsme sebou foťáka, a tak jsme pro Vás udělali pár snímků, které spustíte TADY.

VIDEO je podbarvené vlastní hudbou, proto doporučujeme vypnout hudbu, která na našich stránkách hraje a to uděláte v přehrávači v pravém sloupečku.

Žádné komentáře: